Categories
Ogród Pielęgnacja Trawnik

Aerator – jak znaleźć odpowiedni sprzęt?

Żeby trawnik był gęsty, odporny na choroby i intensywnie zielony, wymaga regularnie przeprowadzanych zabiegów. Jednym z nich jest aeracja (napowietrzanie gleby), dzięki której trawa jest pobudzana do wzrostu, a do systemu korzeniowego dociera większa ilość wody oraz składników odżywczych. Do jej wykonania potrzebny jest aerator – jak znaleźć odpowiedni?

Zasilanie

Na rynku znajdziemy wiele aeratorów, a różnią się przede wszystkim sposobem zasilania. Możemy wyróżnić sprzęty:

  • ręczne – swoim wyglądem przypominają grabie, mają specjalnie wyprofilowane zęby. To narzędzia wykorzystujące siłę naszych mięśni, niektóre są wyposażone w kółka, co przekłada się na większy komfort pracy. Ręczny aerator zwykle wymaga dokupienia trzonka;
  • elektryczne – ich cechą wyróżniającą jest wałek z kolcami, rurkami lub zębami, które nakłuwają trawę. To urządzenia wyglądające podobnie jak zwykłe kosiarki. Wymagają one podłączenia do prądu, choć niektóre są zasilane akumulatorowo. Tego typu sprzęty trzeba regularnie ładować, ale z uwagi na brak kabla nie powinniśmy narzekać na ograniczoną swobodę ruchów;
  • spalinowe – mają dużą moc i są przystosowane do intensywnej pracy na rozległym terenie. Aeratory z napędem spalinowym są wygodne w prowadzeniu, ale warto mieć na uwadze, że generują stosunkowo duży hałas i wytwarzają spaliny.

Głębokość i szerokość robocza

Kupując aerator, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na głębokość roboczą. Jeżeli chcemy napowietrzyć glebę tylko powierzchownie, powinna ona wynosić 3, maksymalnie 5 cm. W sytuacji, gdy chcemy wykonać głębsze nacięcia, potrzebny będzie sprzęt o głębokości roboczej 8-10 cm. Istotną rolę odgrywa też szerokość robocza, bo od niej zależy to, jak szybko wykonamy pracę.

Standardowo mieści się ona w zakresie od 30 cm do 60 cm. Im szerszy jest aerator, tym sprawniej przeprowadzimy zabieg napowietrzania gleby, ale jednocześnie możemy mieć problem z dotarciem do wszystkich zakamarków w ogrodzie.

Moc

Moc to parametr, który trzeba sprawdzić, kupując aerator elektryczny lub spalinowy. Od tego uzależniona jest efektywność działania urządzenia. Żeby nie żałować podjętej decyzji, należy wziąć pod uwagę powierzchnię trawnika.

Modele elektryczne zwykle mają moc od 500 W do 2000 W. Te słabsze sprawdzają się w mniejszych ogrodach (do 300 m2), a te mocniejsze w większych, o powierzchni nawet do 800 m2. Z kolei moc aeratorów spalinowych obejmuje zakres od 2 KM do 7 KM.