Categories
Ogród Pielęgnacja Trawnik

Jak wybrać nawóz do trawy?

Aby cieszyć się pięknym trawnikiem, należy o niego regularnie dbać. Koszenie to jednak nie wszystko. Istotną czynnością, o której na pewno nie można zapomnieć jest nawożenie. Sięgając po odpowiedni preparat, zapewnimy zarówno trawie, jak i glebie, w której ona rośnie wszystkich niezbędnych składników odżywczych. W sprzedaży dostępne są obecnie różne nawozy do trawy. Na co w związku z tym postawić?

Nawozy do trawy mineralne

To nawozy mające postać gotowej, precyzyjnie dobranej mieszanki składników mineralnych. Dzieli się je na nawozy krótko- oraz długodziałające. Do tych pierwszych zalicza się między innymi nawozy w płynie, w których wszystkie cenne składniki odżywcze są rozpuszczone. Niewątpliwym plusem takich nawozów jest to, że zaczynają one działać praktycznie zaraz po aplikacji. Nie oznacza to jednak, że są one pozbawione wad. Takie nawozy poleca się wszystkim, którzy mają czas, aby trawnik nawozić naprawdę często. Sięgając po nawóz płynny, należy bardzo uważać na to, aby nie przesadzić z jego ilością. Przenawożenie trawnika jest bowiem tak samo szkodliwe jak brak składników odżywczych.

Nawozy długodziałające należy rozsypywać na trawniku raz na jakiś czas. Dostępne są nawet takie, które stosuje się wyłącznie raz w sezonie. Zawarte w nawozie składniki odżywcze uwalniane są przez długi czas, stopniowo przenikając do gleby.

Nawozy organiczne

Coraz więcej osób decyduje się na rozwiązania ekologiczne w swoim ogrodzie. Dlatego duża popularnością cieszą się nawozy organiczne. Z ich pomocą można również odżywić trawnik. Dostępne są:

  • obornik;
  • kompost;
  • torf.

Decydując się na nawożenie trawnika nawozami organicznymi, należy pamiętać, że muszą one być mocno rozdrobnione.

Jak często nawozić trawę?

Wszystko zależy od tego, po jaki nawóz sięgniemy. Specjaliści z zakresu ogrodnictwa zalecają jednak, aby robić to trzy razy w ciągu roku. Pierwszy raz rozsypujemy nawóz wiosną. Następnie robimy to latem. Ostatnie nawożenie przypada na przełom lata i jesieni. Trawę nawozimy zawsze dopiero po tym, jak zostanie skoszona. Jest to niewielki szczegół, który jednak istotnie przekłada się na efektywność nawożenia. Nawóz zawsze rozsypujemy równomiernie – powinien znaleźć się na każdym fragmencie trawnika. Niedopuszczalna jest koncentracja nawozu wyłącznie w jednym miejscu.