Categories
Ogród Pielęgnacja Trawnik

Pielęgnowanie trawnika ekologicznym nawozem

Każda posesja, wokół której rozpościera się piękny, zielony trawnik prezentuje się niezwykle uroczo. Aby cieszyć się posiadaniem pięknego trawnika niezwykle ważne jest odpowiednie jego nawożenie. Jaki zatem wybrać nawóz, aby trawnik był odpowiednio zadbany?

Dlaczego odżywianie roślin jest ważne?

Odpowiednie nawożenie ogrodu jest niezwykle ważne, bowiem pozwala na posiadanie w nim pięknych, bujnych oraz w pełni zdrowych roślin.
Jak powszechnie wiadomo, każda roślina w celu prawidłowego rozwoju potrzebuje odpowiednich substancji, wśród których główną rolę odgrywają odpowiednie minerały. Są one pozyskiwane przez system korzeniowy i dostają się do tych miejsc, w których to poszczególne substancje odżywcze są niezbędne.

W związku z tym każdy ogrodnik, który to ceni sobie posiadanie pięknych i zdrowych roślin czy trawnika powinien zadbać o ich odpowiednie nawożenie, które to dostarcza wszystkie niezbędne minerały, których to żadna roślina nie jest w stanie pozyskać samodzielnie z gleby.

Używane nawozy powinny być zawsze odpowiednio dobrane do danej rośliny oraz do posiadanego gruntu, bowiem tylko wówczas możliwe jest utrzymanie zbilansowanego poziomu substancji będących odpowiednim pożywieniem rośliny.

Warto wiedzieć o tym, że najczęściej roślinom brakuje takich minerałów jak: margiel czy dolomit. Ponadto niezbędne jest stosowanie w ogrodach nawozów, które to zawierają w swym składzie mączkę bazaltową. Składnik ten zapewnia poszczególnym roślinom dostarczenie niezbędnych substancji oraz chroni je dostatecznie przed wieloma chorobami.

Ekologiczne nawozy – ich rola w ogrodzie

Obecnie dużym zainteresowaniem wśród profesjonalnych ogrodników cieszą się nawozy ekologiczne, które to powstają w naturalny sposób oraz nie zawierają w swym składzie domieszek syntetycznych. Dzięki temu oddziałują one pozytywnie na rośliny oraz są w pełni zdrowe oraz bezpieczne podczas stosowania. Ponadto nie wpływają negatywnie na zapach kwiatów oraz owoców.

W odróżnieniu od powszechnie dostępnych na rynku ogrodniczym nawozów syntetycznych, środki naturalne są bardzo dobrze przyswajalne oraz nie dochodzi do szybkiego wypłukania ich przez wody gruntowe. I co najważniejsze nawozy ekologiczne powodują szybki wzrost poszczególnych rośli czy trawy. Ich stosowanie jest zatem doskonałym oraz w pełni sprawdzonym wyborem.
Regularne nawożenie trawnika pozwala na jego prawidłowe pielęgnowanie oraz wzrost.